Tartalomjegyzék
Az Atmos kazán begyújtása
Szervizes túrák alkalmával sok esetben tapasztalom a begyújtás különböző technikáit. Sokan maguk se tudják honnan jött az ötlet, talán csak megszokás, vagy amikor úttőrök voltunk, onnan maradt meg bennünk valami, vagy a szomszéd, vagy az internet…
Olyan nincs, hogy rossz begyújtás:
Ha a tűz begyulladt akkor jól gyújtottunk be, pont.
Maximum időigényes, nem kényelmes és füstös 🙂 Ha valaki így is szereti, tőlem tegye, bár láttam olyat is, aki térdepelt a kazán előtt, és fújkálta a tüzet, hogy éledjen. megjegyzem, nehéz egy Atmos-t nem begyulladásra bírni.
Mi másként szoktuk 🙂
Most bemutatom, az általam preferált, egyszerűbb és kényelmesebb folyamatot. Sokan használják már, tudomásom szerint, örömmel. Tessenek kipróbálni… Lusták előnyben 🙂
A legfontosabb, hogy úgy kezdünk pakolni fát a kazánba, hogy a nagy darabok kerüljenek alulra, szigorúan csak hosszába, majd rá vékonyabb léc méretű, ha lehet fenyőfát, de más is megteszi.
A tetejére pedig papír, pontosabban tojástartó, kartonpapír, mert ez a titok 🙂
Először kihúzom a füstgázcsappantyú karját, ekkor a felső égőtérből a ventilátor egyből el tudja a füstöt szívni, és a kéménybe fújja.
Ezáltal megakadályozom, hogy a füst a kazánházba jöjjön.
Tehát mégegyszer: alulra a vastag fahasábok, hosszában négy-öt darab, rajta pedig pár szál léc méretű fenyőfa, erre jön a kartonpapír és egy kis újság.
Egy szál gyufával meggyújtom a papírt a kupac tetején 🙂
Nincs folyadék, begyújtós kocka, gázégő és egyéb segédanyag!
Megvárom, hogy szépen kiteljesedjen a láng, és amikor a füst elkezdeni felém áramolni…
A ventilátort a jobb oldali fekete kapcsoló letekerésével (gyufa jelre) a ventilátort elindítom. (Ekkor helyes beépítés esetén a szivattyú is indul!)
Már zárom is az ajtót, és TOLOM VISSZA A KART!!!!
Az alsó ajtót pedig NEM nyitjuk ki!
Itt álljunk meg egy kicsit
Ha a füstgázcsappantyú kart nem toljuk vissza szinte azonnal, az még nem lenne gond. Hideg kazán indításakor, vagy a szezon első tűzrakása esetén, hideg kéménynél kifejezetten ajánlott.
Vagy ha szerelt fém kéményünk van, akkor sem hátrány a pár percig tartó nyitva hagyás, mivel ezen kémények hőtároló kapacitása minimális, vagyis másnapra kihűl, és ki kell passzíroznunk belőle a légdugót.
A leggyengébb láncszem a kazánházban az ember
Szóval, pár percig még segíthet is a gyulladásban, DE ha közben valami sürgős elfoglaltság akad, csöng a telefon, sikít a gyermek, vagy épp megszólít a szomszéd egy baráti koccintásra, vagy bármi más közbejön, és közbejön, no akkor van az, hogy kint marad az a fránya karocska, és hisztis, morgós lehet a kazánunk.
Szóval, hogy emberi mivoltunk, gyarlóságunk ne okozzon problémát, ezért lett ez a fordított begyújtási manőver ajánlva, így kiküszöbölhetjük a leggyengébb láncszem hibáját a kazánházban.
Akkor pontokban a begyújtási sorrend:
- Kihúzzuk a füstgázcsappantyú kart
- Alulra vastag fahasábok, 4-5 db, hosszába
- Rá kerül a léc méretű maroknyi vékonyabb lehetőleg fenyőfa
- Most a tojástartó, vagy kartonpapír
- Egy szál gyufa, és tüzelhet a papír
- Ha stabil a láng indítjuk a ventilátort, a jobb fekete gomb letekerésével
- Zárjuk az ajtót, visszatoljuk a kart
Ha kb egy fél-egy óra múlva meglátogatjuk a kazánt, akkor az Atmos már javában termelni fogja a meleg vizet.
Meg is rakhatjuk becsületesen a kazánt, ami belefér alapon, vagyis:
A helyes ismétlő farakás az Atmos kazánba:
- Kihúzzuk a kart
- Kinyitjuk a felső ajtót, óvatosan, mert meleg
- Megpakoljuk hosszában a tűzteret
- Bezárjuk az ajtót
- VISSZATOLJUK A KART!
Remélem egyetértünk, hogy nem ördöngösség, még ha a pokol tüze is van az Atmosban. Azt, hogy miért ennyire nagyon meleg, egy másik cikkben mesélem el.
Sok sikert 🙂